Wystarczy dostęp do jakichkolwiek mediów, aby szybko zorientować się, że w aptekach sprzedawane są dziś lekarstwa na niemal wszystkie choroby i dolegliwości. Firmy farmaceutyczne lobbują za tym, aby poszczególne pigułki były przez nas stosowane o różnych porach dnia i nocy, przynosząc ulgę w zwalczaniu wszelkich problemów zdrowotnych. Tymczasem farmakologia nijak ma się do naturalnych metod, które są propagowane równolegle, i warto po nią sięgać tylko wtedy, kiedy jest ostatecznością. W jakich sytuacjach można radzić sobie bez leków?
Detoksykacja i wsparcie dla wątroby
Sylimaryna to substancja sprzedawana głównie w tabletkach, która jest powszechnie stosowana do leczenia ciężkich zatruć, a także leczenie marskości, stłuszczenia czy zapalenia wątroby. Warto stosować ją profilaktycznie, zwłaszcza jeśli ktoś pije dużo alkoholu lub też stosuje ciężką, tłustą dietę. Tymczasem tabletki dostępne w aptece można zastąpić ostropestem plamistym dostępnym zarówno w aptekach, jak i sklepach ziołowych. Ostropest to roślina zawierająca bardzo duże stężenie sylimaryny, a więc mające silne właściwości detoksykacyjne i wspierające pracę wątroby. Z powodzeniem można stosować go również po silnych zatruciach pokarmowych, aby szybciej zlikwidować ich objawy. Ostropest najczęściej sprzedawany jest w formie zmielonego proszku o dość neutralnym smaku, dlatego można dodawać go zarówno do potraw wytrawnych, jak i słodkich. Dobrym pomysłem jest dodawanie go do zup, sałatek czy owocowych koktajli. Wówczas będziemy mieć pewność, że nasza wątroba ma silne wsparcie.
Goździki na ból zęba
Ból zęba jest jednym z najbardziej uporczywych i nieznośnych rodzajów bólu, na który ludzie stosuje bardzo silne środki przeciwbólowe, jeśli nie mogą natychmiast udać się do dentysty. Tymczasem już nasze prababcie doskonale wiedziały, że ból tego rodzaju bardzo skutecznie uśmierzają goździki. Rozgryziony goździk należy umieścić w ustach i pozostawić go na dłużej jak najbliżej obolałego miejsca, a wówczas ból będzie coraz słabszy. Dzieje się tak, ponieważ goździki zawierają eugenol, który ma silne właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Jeśli zaś w obolałym miejscu mamy do czynienia ze stanem zapalnym, warto do dziąsła przyłożyć rozgnieciony nożem ząbek czosnku, ponieważ czosnek redukuje stany zapalne.
Kurkuma na zgagę
Kurkuma to orientalna przyprawa i jednocześnie naturalny barwnik, który pojawia się w wielu mieszankach przypraw, takich jak słynne curry. Zawarta w niej kurkumina ma korzystny wpływ na pracę układu trawiennego i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się kwasu żołądkowego. W rezultacie nie cofa się on wraz z treścią żołądkową i nie podrażnia przełyku. Z tego samego względu kurkuma przynosi ulgę osobom borykającym się z refluksem przełykowo-żołądkowym. Jeśli poczujemy objawy zgagi, warto wymieszać niewielką ilość kurkumy w proszku z wodą i szybko wypić. W krótkim czasie objawy znikną.
Pieprz i kurkuma na przeziębienie
Mają właściwości antybakteryjne, wspierają układ odpornościowy i muszą występować razem, ponieważ kurkumina i piperyna nawzajem wzmacniają swoje działanie. W okresie jesiennym i zimowym warto profilaktycznie pić shoty zawierające kurkumę i pieprz. Jeśli zaś ktoś boryka się z silną infekcją, to modnym ostatnio, a przede wszystkim skutecznym, lekiem jest tak zwane złote mleko. Najlepiej je przygotować na bazie mleka roślinnego, dodać do niego pieprz i kurkumę, a następnie wypić na gorąco.
Tymianek na ból zatok
Bóle zatokowe mogą utrudnić normalne funkcjonowanie, a w aptekach można znaleźć całe mnóstwo specjalnych leków. Tymczasem jeden ze skuteczniejszych w tym zakresie znajduje się niemal w każdej kuchni, a jest nim tymianek. Działa rozkurczowo i antyseptycznie, dlatego już wieki temu był wykorzystywany do leczenia górnych dróg oddechowych. Wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżeczki tymianku, a po kilkunastu minutach wypić cały napar.
Comments